Megújuló energiák és korszerű épületgépészet

Az építészetben és az épületgépészetben paradigmaváltás zajlik. Passzív házak épülnek, amik nem igényelnek hagyományos fűtést. A napkollektor, hőszivattyú szavakkal egyre többen ismerkednek, és a hővisszanyerő szellőztetés is egyre népszerűbb, ahogy egyre többen felismerik, hogy kizárólag alacsony energiaosztályú épületet érdemes építeni. A blogban igyekszem ezt a témát a laikusok számára érthető nyelvezetben, személyes hangvételben feldolgozni.

Friss topikok

  • fraktal: Az általam ismert leghosszabb élettartamúra becsülhető napkollektort a Direct-Line Kft. gyártja. A... (2012.06.05. 11:49) Az élettartam hatása a napkollektor árára
  • woland07: Kedves Idegen! Nem tudom, ki vagy, de nagyon igazad van és azt kiváló stílusban adtad elő. Amúgy e... (2011.02.12. 22:43) Kazáncsere program

Kazáncsere program

2011.02.06. 10:05 cseresznye.net

Váratlanul, a korábbi években NEP és ZBR néven futó pályázatok helyett kazáncsere programot indít a kormány

 

Egy, a lakosságot célzó komoly energetikai program kidolgozása évek óta meghaladja az aktuális kormányok képességét. Ha elő is rukkolnak valamivel, az olyan mint a kutya vacsorája. Mi, épületenergetikával és megújuló energiákkal foglalkozó vállalkozások, lássuk be: amilyen épületeket és fűtési rendszereket mi elképzelnénk, az túl drága és túl bonyolult, amúgy sincs ebben az országban semmi más, csak biomassza. Hőszivattyú, passzív ház... úri huncutságok. Legfeljebb egy kínai gyártású napkollektor, az energiatudatos rétegnek. Néhányan emlegetnek persze valami geotermikus micsodát, de hát azt ki látta. Néhányan emlegetnek valami napenergiát, de annak hasznosítása drága, ki tudja azt kifizetni. Mások a szélenergiával jönnek, de kiáltásuk elhal a szélben még Győr környékén. Nem kell ezekre a nyugat majmolókra figyelni. Magyarország nem Svájc, még csak nem is Burgenland...mint azt tudjuk. Van nekünk magyar fánk, jól ég a kazánban.

Karoljuk hát fel a nép kezdeményezéseket, legyen mindenkinek vegyestüzelésű kazánja! Az épületgépészetben dolgozók tudják, amúgy is 5-6 éve ez a trend. Olcsó, jó meleget ad, nem kell a drága gázt használni. Minden barkácsáruházban hegyekben áll, a hétvégi olvasmánynak postaládába gyűrt szórólapból máris választhat a polgár kéket vagy pirosat 99.900 Ft-ért.

Hogy miért kell a százezer forintos kazánt támogatni? Hogy a tűzifa kereskedelme körülbelül olyan zavaros mint a színesfém átvétel? Hogy ez az ötlet szembemegy a korábbi hónapok minden kormányzati kommunikációjával? Néhány hír emlékeztetőül a korábbi hónapokból. Elgondolkoztató, hogy a választási időszakban zászlóra tűzöt jelszavak pár hónap után milyen "programokra" silányulnak.

Azon felül, hogy a népakarat olcsó fűtést követel, gondolt-e bárki az alábbiakra:

1. A fa és széntüzelés jelentős finompor kibocsájtása megterheli a légkört, és káros az egészségünkre. Ha a népnek éppen háztartási hulladékot van kedve égetni (a szemétdíj is igen magas)... hát akkor jobb ha nem merészkedünk az utcára.

2. A tűzifához jutás vidéken inkább a fekete gazdaságot és a falopásokat segíti elő, mint az új munkahelyek teremtését és az építőipar felemelkedését.

3. A várhatóan jelentősen megnövekedő keresletet milyen infrastruktúra fogja ellenőrzött módon kielégíteni? Talán nem kellett volna először az energianövény programokat elindítani? Senki sem félti a magyar erdőt?

Tisztában vagyok azzal, hogy a földgáz drága, és komoly megterhelést jelent sok magyar családnak. A megoldás mégsem ez, hanem a komplex program, ami az épület hőszigetelését, ablakainak cseréjét jelentené, legjobb esetben korszerű, megújuló energiákon alapuló fűtési rendszerrel. Méghozzá tömegesen, egyszerűsített pályázati rendszerrel.

A kazáncsere program számomra rossz vicc. Nekem csupán a kormány impotenciáját bizonyítja, amivel a lakossági energetikai ügyeket kezeli. Képtelen a ZBR program elindítására, állítólag nincs rá keret. Vegyestüzelésű kazánra viszont van keret? A kormányzatnak beletört a bicskája egy komplex épületfelújítási program kidolgozásába-finanszírozásába-menedzselésébe. Egy kazáncsere program viszont egyszerű, nem visz el sok pénzt az államkasszától, és a drága gáz miatt panaszkodók egyre hangosabb jajszava is elhallgattatható. Hozzáteszem, hogy egy szakmailag kidolgozott program már teljesen kész, a neve KÉK Program. A kormányzat hallgat róla.

Elképesztő, ahogy a lakossági pályázati rendszereket az elmúlt években kezelték:

2010-ben az amúgy is döcögős ZBR programot az új kormány leállíttja (állítólag nincs a keret)

2010 szeptembertől váratlanul megnyitotta 30 napra, állítólag mégis van rá keret

2010 őszén ígéret-cunamit zúdit a kormány a népére, zöld gazdaságról, fellendülő építőiparról, megújuló energiáról ami a magyar "kitörési pont" lehet

2011 január: kezd leesni mindenkinek, hogy az Új Széchenyi Terv -nek nem része  a lakossági energetikai program, a politikai nyilatkozatok ellentmondásosak, mindenki ködösít

2011 február: a kormány kazáncsere programot indít...

Miért érzem azt, hogy ez egy kamu program, és csak a valódi, nagyszabású komplex programot követelők szájának befogására szolgál?

 

 

1 komment

Címkék: program zbr kazáncsere

A bejegyzés trackback címe:

https://napkollektor-hoszivattyu-passzivhaz.blog.hu/api/trackback/id/tr622641631

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

woland07 2011.02.12. 22:43:07

Kedves Idegen! Nem tudom, ki vagy, de nagyon igazad van és azt kiváló stílusban adtad elő. Amúgy egyéb (tőlünk kicsit okosabb és gazdagabb Ny-i) országokban már lassan évtizedek óta dotálják pl. a hibrid hajtású kocsikat, hogy megérje annak megvenni, aki kicsit zölden gondolkodik és nem 300 lóerős benzinfaló verdát akar. Ezzel szemben nálunk ezek a legdrágábbak.
süti beállítások módosítása